Tabletki na odchudzanie a bezpieczeństwo, cz.1

Tabletki na odchudzanie cieszą się coraz większą popularnością. Jest to związane przede wszystkim z tym, że każdy z nas poszukuje jak najszybszej drogi, która pozwoli na uporanie się ze zbędnymi kilogramami. Wiadomo, że większość z nas chciałaby się pozbyć tego zbędnego balastu bez większych wyrzeczeń. I Ty przymierzasz się do zakupu tabletek na odchudzanie? Sprawdź, czy wszystkie takie preparaty są faktycznie bezpieczne.

Tabletki na odchudzanie, które budzą wątpliwości

Na rynku (także na czarnym rynku) pojawiło się wiele preparatów, które przeznaczane są dla osób otyłych. Są to specyfiki, które mają ułatwić walkę ze zbędnymi kilogramami tym osobom, których wskaźnik BMI wynosi więcej niż 30. Jako że są przeznaczone dla konkretnych grup pacjentów, są w większości przypadków dostępne wyłącznie na receptę.

Alli na odchudzanie

Wyjątkiem są tabletki Alli, które zawierają orlistat. Jest to substancja, która niegdyś była dostępna wyłącznie w specyfikach na receptę. Można więc przypuszczać, że jej stosowanie nie zawsze jest wskazane. Oczywiście tutaj wszystko zależy od tego, jakie jest jej stężenie. Niemniej jednak warto zastanowić się „dwa razy”, zanim po nie sięgniemy. Trzeba mieć świadomość, że orlistat to substancja, której zadaniem jest przyspieszanie procesu odchudzania. Mechanizm działania tej substancji polega na zahamowaniu czynności enzymów (lipazy), które odpowiadają za rozkład tłuszczu na wolne kwasy tłuszczowe. W rezultacie wszystkie tłuszcze, które dostarczamy wraz z pożywieniem nie są wchłonięte do przewodu pokarmowego.

Brzmi to zachęcająco, ale czy nie podejrzanie? Warto więc zastanowić się, czy zażywanie takich pigułek nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że tabletki Alli działają wyłącznie na tłuszcz.

Tutaj należy postawić pytanie, czy za zbędne kilogramy odpowiadają wyłącznie lipidy? A może również spożycie węglowodanów ma w tym swój udział? Co więcej, łykając tabletki Alli można nabawić się niedoborów pewnych witamin. No bo skoro tłuszcz nie jest wchłaniany, nie ma możliwości, by wchłonięte zostały te witaminy, które rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach.

Warto pamiętać, że tabletki Alli wcale nie są cudownym środkiem pozwalającym pozbyć się zbędnych kilogramów bez wyrzeczeń. Producent gwarantuje tylko to, że schudniemy tylko wtedy, gdy będziemy stosować odpowiednią dietę i prowadzić aktywność fizyczną. Na każde stracone dwa kilogramy, Alli dorzuci jeszcze jeden. W ten sposób będzie można schudnąć aż 3 kilogramy. Wysiłek jednak jest tutaj koniecznością.

Adipex na odchudzanie

W Internecie głośno jest także o tabletkach Adipex. Są to specyfiki bardzo poszukiwane, ponieważ na polskim rynku niedostępne. Okazuje się bowiem, że zawarta w nich substancja znajduje się na liście zakazanej. A ponieważ są kraje, gdzie Adipex Retard jest dostępny przez problemów, handel na czarnym rynku kwitnie, a koszt jednego opakowania tabletek może osiągać niebotyczne sumy.

Skąd więc bierze się popularność tego środka? Okazuje się, że cały sekret tkwi w odpowiednim składzie takich tabletek. Substancją czynną, która odpowiada za utratę tkanki tłuszczowej jest żywiczan fenterminy. To substancja, która – patrząc na nią z chemicznego punktu widzenia – stanowi pochodną amfetaminy. Można więc spodziewać się, że będzie ona działać odurzająco i uzależniająco.

Tabletki Adipex należą do leków anokrektycznych, czyli takich, które będą hamowały uczucie głodu. I właśnie na tym opiera się mechanizm działania tych specyfików. Substancja ta oddziałuje na ośrodek apetytu w podwzgórzu, co odpowiada za przekształcenie się mechanizmu głodu w mechanizm sytości. W ten sposób mózg zostaje oszukany, a żołądek stopniowo zmniejsza się.

Nie da się ukryć, że efekty mogą być dość obiecujące. Warto jednak zastanowić się, czy substancja ta nie ma negatywnego działania na nasz organizm?

Zastanawiające powinno być to, dlaczego na polskim rynku tabletki Adipex nie są dostępne. W takiej sytuacji powinna zapalać się nam „czerwona lampka”, która może sugerować, że coś z tymi tabletkami jest nie tak, jak być powinno. Nadużywanie tabletek może prowadzić do silnego uzależnienia, a przerwanie kuracji – bezsennością oraz bardzo silnymi stanami depresyjnymi. Do tego mogą dość zaburzenia z układem nerwowym czy zaburzeniami rytmu serca.

Meridia – cudowna pigułka?

Meridia to tabletki odchudzające, które dostępne są na receptę, także na rynku polskim. Są jednak przeznaczone wyłącznie dla osób z zaawansowaną otyłością, u których wskaźnik BMI przekracza wartość 30.Co więcej, stosowanie tego leku musi odbywać się wyłącznie pod okiem lekarza. Dlatego też handel takimi specyfikami jest zabroniony.

Aktywną substancją, która odpowiada za utratę zbędnych kilogramów jest sybutramina. Jest to substancja, której działanie  polega na hamowaniu apetytu. Dzięki temu mamy szansę na ograniczenie kaloryczności posiłków, co przełoży się na ujemny bilans energetyczny, czego efektem jest utrata kilogramów.

Trzeba jednak mieć świadomość, że zażywanie Meridii może skutkować zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, zwiększając między innymi prawdopodobieństwo zawału czy udaru.

Czy warto więc ryzykować zdrowie, a niekiedy nawet i życie, by za wszelką cenę pozbyć się zbędnych kilogramów i uzyskać wymarzoną figurę? Na rynku dostępne są takie tabletki na odchudzanie, które są skuteczne, ale nie wiążą się z żadnymi działaniami niepożądanymi. Ale o tym w następnym wpisie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *